Įvadas į štampavimo dalis
- 2021-08-26-
60–70% pasaulio plieno yra plokštės, kurių dauguma yra įspausta į gatavus gaminius. Automobilio kėbulas, važiuoklė, degalų bakas, radiatoriaus pelekai, katilo būgnai, konteinerių korpusai, varikliai, elektriniai geležies šerdies silicio plieno lakštai ir kt. Yra štampuojami ir apdorojami. Taip pat yra didelis skaičiusštampavimo dalysgaminiuose, tokiuose kaip prietaisai, buitinė technika, dviračiai, biuro technika ir buities reikmenys.
Palyginus su liejiniais ir kaltiniais, štampavimo dalys pasižymi plonumu, vienodumu, lengvumu ir stiprumu. Štampuojant gali būti gaminami ruošiniai su standikliais, briaunomis, bangomis ar flanšais, kuriuos sunku pagaminti kitais būdais, siekiant pagerinti jų standumą. Dėl tikslių formų naudojimo ruošinio tikslumas gali siekti mikronų lygį, o pakartojamumas yra didelis, specifikacijos yra nuoseklios, o skylės, viršūnės ir kt.
Šalto štampavimo dalys paprastai nebeapdorojamos pjaustant, arba reikia tik nedidelio pjovimo proceso. Karšto štampavimo dalių tikslumas ir paviršiaus būklė yra žemesnės nei šaltosštampavimo dalys, bet vis tiek geriau nei liejiniai ir kaltiniai, o pjovimo kiekis yra mažesnis.
Štampavimas yra efektyvus gamybos būdas. Naudojant sudėtinius štampus, ypač progresyvius daugiapakopius štampus, vienu presu galima atlikti kelis štampavimo procesus ir pasiekti visą procesą-nuo juostos atsukimo, išlyginimo, perforavimo iki formavimo ir apdailos. Automatinė gamyba. Gamybos efektyvumas yra didelis, darbo sąlygos yra geros, o gamybos sąnaudos yra mažos. Paprastai per minutę galima pagaminti šimtus gabalų.
Štampavimas daugiausia klasifikuojamas pagal procesą, kurį galima suskirstyti į dvi kategorijas: atskyrimo procesas ir formavimo procesas. Atskyrimo procesas taip pat vadinamas perforavimu, o jo tikslas yra atskirtištampavimo dalysnuo lapo tam tikra kontūro linija, tuo pačiu užtikrinant atskirtos sekcijos kokybės reikalavimus. Štampavimui naudojamo lakštinio metalo paviršius ir vidinės savybės daro didelę įtaką štampavimo gaminio kokybei. Štampavimo medžiagos storis turi būti tikslus ir vienodas; paviršius yra lygus, be dėmių, randų, įbrėžimų ir paviršiaus įtrūkimų ir tt; išeigos stiprumas yra vienodas ir nėra aiškaus kryptingumo; didelis vienodas pailgėjimas; mažas derlingumo koeficientas; mažas darbo sukietėjimas.